Naziv laboratorija:
Rimac Technology d.o.o. - Rimac Technology Laboratories
Akreditacija:
Djelatnici laboratorija se pripremaju, educiraju i imaju namjeru akreditirati se u Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017 Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija.Sustav kvalitete:
IATF 16949: 2016 Upravljanje kvalitetom u automobilskoj industriji
ISO 45001: 2018 Sustavi upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnosti pri radu
ISO 14001: 2015 Sustavi upravljanja okolišem
Vrsta laboratorija: Ispitni
Adresa laboratorija:
Ljubljanska ulica 7, Brezje
10431
Sveta Nedelja
Predstavnik u skupštini:
Gordana Ribarić
0913336709
gordana.ribaric@rimac-technology.com
www.rimac-technology.com
Broj zaposlenih: 43
Djelatnost:
Rimac Technology Laboratories sastoji se od slijedećih laboratorija:
Laboratorij za materijale,
Laboratorij za elektromagnetsku kompatibilnost,
Elektrotehnički laboratorij,
Laboratorij za testiranje baterijskih modula i komponenti,
Laboratorij za testiranje baterijskih čelija,
Laboratorij za destruktivna ispitivanja i
Laboratorij za testiranje pogonskog sklopa
Djelatnosti laboratorija su slijedeće:
1. Laboratorij za materijale – provodi ispitivanja mehaničkih svojstava materijala: vlačna ispitivanja metalnih i nemetalnih materijala (polimera, ljepila, strukturnih pjena, …) na sobnoj i povišenoj temperaturi, tlačna i savojna ispitivanja metalnih i nemetalnih materijala, vlačna i smična ispitivanja lijepljenih i zavarenih spojeva, vlačna, tlačna i savojna ispitivanja komponenti električnih vozila i baterijskih sklopova. Laboratorij je opremljen univerzalnom kidalicom Shimadzu Autograph AGS-X 100kN
2. Laboratorij za elektromagnetsku kompatibilnost (EMC) – primarno se bavi razvojnim mjerenjima elektroničkih komponenti iz automobilske i energetske industrije. Laboratorij posjeduje analizatore spektra, 4-prolazni analizator mreža, RF pojačala i popratnu opremu. Cilj laboratorija je podrška ostalim razvojnim grupama unutar tvrtke.
3. Elektrotehnički laboratorij – djelatnost laboratorija je razvoj i podrška razvoju elektrotehničkih riješenja za baterijske sustave upravljanja BMS, centralne računalne jedinice ECU te mjerenja na istima (mjerenje napona , struja , otpora ... od pV do 1kV, pA - 1,5 kA otpora od uOhm do GOhm), simulacije baterijskih čelija (chroma), mjerenje prelaznih otpora (kontakata, spojeva itd ).Laboratorij posjeduje osciloskope, precizni ohmmetar, precizni multimetar, signal generator, mikroskope, strujni i naponski izvor,…
4. Laboratorij za testiranje baterijskih modula i komponenti provodi testove za verifikaciju i validaciju kako bi osigurao kvalitetu i pouzdanost proizvoda u fazi razvoja. To uključuje električne testove, testove performansi, sigurnosne testove te testiranja okolišnih utjecaja (temperatura i vlaga). Električni testovi potvrđuju očekivane električne karakteristike baterijskih modula i komponenata, dok se performanse testiraju kako bi se utvrdila njihova učinkovitost i pouzdanost u stvarnim uvjetima rada. Sigurnosni testovi osiguravaju da proizvodi ispunjavaju sigurnosne standarde i mogu se koristiti bez rizika za korisnike. Testiranja okolišnih utjecaja provode se kako bi se simulirali različiti uvjeti okoline te procijenilo kako baterijski moduli i komponente reagiraju na ekstremne temperature i vlagu. Za navedena testiranja koriste se klimatske komore od 1000L - 1500L (-40°C / 90°C) u kombinaciji s rashladnim uređajima za tekućinu u modulima, mjernom opremom i bidirekcionalnim napajanjima.
5. Laboratorij za testiranje baterijskih ćelija provodi testove u svrhu uvida u performanse, kvalitetu, pouzdanost i izdržljivost svake litij-ionske ćelije. Rezultat testiranja ćelija je podatkovni list koji sadrži karakteristike ćelije nakon električnih testova, testova performansi, testova sigurnosti i okolišnih utjecaja temperature i vlage. Ćelije se testiraju u manjim klimatskim komorama u kombinaciji sa bidirekcionalnim napajanjima i integriranom mjernom opremom.
6. Laboratorij za destruktivna testiranja provodi testove koji uključuju namjerno oštećenje ili uništavanje uzoraka kako bi se ocijenila njihova izdržljivost, pouzdanost i performanse pod ekstremnim uvjetima. Ovi testovi obično uključuju mehaničko opterećenje, kao što je penetriranje, termičko opterećenje, kao što su ekstremne temperature ili brze promjene temperature. Cilj je identificirati granice ćelija ili konstrukcije, detektirati slabosti ili defekte te pružiti podatke koji će pomoći u poboljšanju dizajna i izrade proizvoda. Ovaj proces može uključivati testiranje različitih materijala ili konstrukcijskih elemenata kako bi se procijenila njihova otpornost na različite vrste oštećenja. Destruktivna testiranja omogućuju razumijevanje ponašanja ćelija pod ekstremnim uvjetima i doprinose unapređenju kvalitete i pouzdanosti proizvoda. Isto tako, testiraju se i materijali za smanjenje utjecaja ili oštećenja koja nastaju uslijed neželjenih reakcija litij-ionskih ćelija.
7. Laboratorij za testiranje pogonskog sklopa (motor, mjenjač, inverter) posvećen je provođenju sveobuhvatnih, preciznih i pouzdanih testova električnih komponenti pogonskog sklopa, podsustava te potpunih električnih pogonskih jedinica. Testiranje motora/invertera radi se s dvije testne jedinice opremljene aktivnim hlađenjem i visokoperformantnim sustavima za prikupljanje podataka. Tijekom testiranja na testnim jedinicama, motori se uparuju kako bi radili jedan usuprot drugoga, olakšavajući procjene učinkovitosti, performansi i trajnosti. Te testne jedinice su ključne i za testiranje funkcionalnog razvoja. Sveukupno, Laboratorij za pogonski sklop igra ključnu ulogu u osiguravanju kvalitete, funkcionalnosti i optimizacije performansi električnih pogonskih sklopova.