Kako provoditi interne audite
SVRHA SEMINARA
Interni je audit jedan od osnovnih alata za održavanje i poboljšavanje uspostavljenih sustava upravljanja (kvalitetom prema normi ISO 9001, okolišem prema ISO 14001, sigurnosti hrane prema normama niza ISO 22000, zdravljem i sigurnosti na radu prema OH SAS 18001, informacijskom sigurnosti prema ISO 27001 i sl.) i upravo zato se provođenje internih audita zahtjeva u svim normama za sustave upravljanja.
Norme za tijela za ocjenjivanje sukladnosti (laboratoriji HRN EN ISO/IEC 17025, inspekcijske HRN EN ISO/IEC 17020 i certifikacijske kuće HRN EN ISO/IEC 17065) koje definiraju zahtjeve za kompetentnost tih tijela također predviđaju redovito provođenje internih audita.
Provođenje internih audita od svake organizacije zahtjeva određeni angažman ljudskih, vremenskih i financijskih resursa.
Ovaj seminar daje pregled zahtjeva iz normi za sustave upravljanja, prikaz konkretnih rješenja za provođenje internih audita, iskustva iz ocjeniteljske prakse kao i priliku za slobodnu razmjenu iskustava polaznika i predavača.
IZ PROGRAMA
- Vrste audita (unutarnji, vanjski, prve, druge treće strane, horiznotalni, vertikalni itd)
- Zahtjevi prema normi HRN EN ISO 19011 Smjernice za provođenje audita sustava upravljanja
- Zahtjevi za unutarnje audite iz pojedinih normi za sustave upravljanja (ISO 9001, ISO 14001, HRN EN ISO/IEC 17025, HRN EN ISO/IEC 17020, EN ISO/IEC 17065)
- Kako napraviti godišnji plan audita
- Kako napraviti plan za pojedini audit
- Priprema za audit, imenovanja auditora, pregled dokumentacije
- Tijek audita (uvodni sastanak, provedba audita, završni sastanak)
- Auditiranje aktivnosti, postavljanje pitanja i vođenje bilješki
- Izvješćivanje i usuglašavanje o nalazima audita
- Što nakon internog audita
- Kompetentnost i motivacija auditora
- Ljudski aspekti kod auditiranja
- Trošak provođenja internih audita
- Zahtjevi koje postavlja HAA, iskustva iz ocje-niteljske prakse
KOME JE SEMINAR NAMIJENJEN
- voditeljima laboratorija, inspekcijskih i certifikacijskih tijela
- voditeljima kvalitete u organizacijama
- osobama zaposlenima u laboratorijima, inspekcijskim i certifikacijskim tijelima
- internim auditorima
- svima koji žele saznati više o ovoj temi
PREDAVAČI
Olga Štajdohar – Pađen
Zaposlena u VN laboratoriju Instituta za elektroprivredu i energetiku, prvom akredi-tiranom laboratoriju u Hrvatskoj od strane HAA. Od samih početaka je vodila pripremu laboratorija za akreditaciju i kasnije unapri-jeđivanje i nadogradnju sustava te proširenje opsega akreditacije. Vodeći je auditor za normu ISO 9001 i autor brojnih članaka iz područja upravljanja kvalitetom. Autorica knjige „Plivati s ISO-om i ostati živ - Što je kvaliteta i kako njome upravljati u poslovnom i privatnom životu“
Zlatko Grgić
Tehnički je voditelj Umjernog laboratorija tvrtke EKONERG d.o.o. i zamjenik predstavnika za kvalitetu laboratorija. Sudjelovao je u izradi integriranog sustava upravljanja Ispitnog laboratorija, Umjernog laboratorija i Laboratorija za ispitivanje sposobnosti tvrtke EKONERG d.o.o. prema zahtjevima norma HRN EN ISO/IEC 17025 i HRN EN ISO/IEC 17043. Ovi sustavi integrirani su s ISO 9001 sustavom trrtke. Vanjski je vodeći ocjenitelj Hrvatske akreditacijske agencije u nekoliko akreditacijskih shema i član je radnih skupina HAA
Marija Trkmić
Voditeljica je Centralno kemijsko -tehnološkog laboratorija (CKTL) HEP-Proizvodnje d.o.o. akreditiranog za ispitivanje loživog ulja, ugljena, koksa i čvrstog biogoriva prema normi HRN EN ISO/IEC 17025:2007. U postupku pripreme laboratorija za akreditaciju radila je na poslovima Voditelja kvalitete laboratorija. Stručni je ocjenitelj ispitnih laboratorija za područja goriva pri Hrvatskoj i Slovenskoj akreditacijskoj agenciji.
Download Letak (pdf)
« Natrag