KAKO UPRAVLJATI RIZICIMA U LABORATORIJU, CERTIFIKACIJSKOM I INSPEKCIJSKOM TIJELU
SVRHA SEMINARA
Upravljanje rizicima nužno je u svakodnevnom radu tijela za ocjenjivanje sukladnosti, u svakodnevnom radu kod provedbe ispitivanja/umjeravanja, nadzor i certifikaciju koje nude tržištu, kod provedbe politike kvalitete i ostvarivanja ciljeva kvalitete, kod upravljanja preventivnim i popravnim radnjama, a sve u cilju pružanja kvalitetne usluge kupcu i postizanja veće konkurentnosti vlastite tvrtke. Procjene rizika su važne kod akreditacije u fleksibilnom području. Također, novo izdanje norme ISO 9001:2015 uvodi upravljanje rizicima, a otpadaju preventivne radnje. Upravljanje rizicima posebno je naglašeno u novoj normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017.
Svrha seminara je upoznati se s načelima upravljanja rizika sukladno normi HRN EN ISO 31000, Upravljanje rizikom – Načela i upute, te se upoznati i uvježbati osnovne metode upravljanja rizicima u svojim laboratorijima, inspekcijskim i certifikacijskim tijelima.
IZ PROGRAMA
- Zahtjevi nepristranosti i objektivnosti laboratorija i organizatora ispitivanja sposobnosti, inspekcijskih tijela, certifikacijskih tijela i verifikatora stakleničkih plinova u postupcima akreditacije
- Načela norme HRN EN ISO 31000, Upravljanje rizikom-Načela i upute
- Izvori rizika, procjena rizika, plan aktivnosti
- Alati za procjenu rizika
- FMEA metoda procjene rizika
- FTA i ETA
- Rizici prilikom provedbe internog audita
- Rizici prilikom umjeravanja
- Rizici nepristranosti i neovisnosti
- Rizici prilikom inspekcijskih aktivnosti
- Rizici uzorkovanja
- Rizici pri radu s kemikalijama
- Rizici transporta
- Radionica i praktičan rada polaznika: kako upravljati rizicima
KOME JE SEMINAR NAMIJENJEN
- Voditeljima i predstavnicima za kvalitetu, internim auditorima i osoblju ispitnih, medicinskih i umjernih laboratorija te organizatora ispitivanja sposobnosti (HRN EN ISO/IEC 17025, HRN EN ISO/IEC 15189, HRN EN ISO/IEC 17043)
- Voditeljima i predstavnicima za kvalitetu, internim auditorima i osoblju inspekcijskih tijela (HRN EN ISO/IEC 17020)
- Voditeljima i predstavnicima za kvalitetu, internim auditorima i osoblju certifikacijskih tijela za proizvode, sustave upravljanja (QMS, EMS,…) i za osoblje (HRN EN ISO/IEC 1702-1, HRN EN ISO/IEC 17065, HRN EN ISO/IEC 17024)
- Voditeljima i predstavnicima za kvalitetu, internim auditorima i osoblju verifikacijskog tijela za stakleničke plinove (HRN EN ISO/IEC 14065)
- svima koji žele saznati više o ovoj temi
PREDAVAČI
Vladimir Mucko, dipl. ing.
Kao vanjski suradnik HAA vodeći je ocjenitelj i ocjenitelj sustava upravljanja kvalitetom prema akreditacijskim shemama za ispitne i umjerne laboratorije (HRN EN ISO/IEC 17025), za cetifikacijska tijela za proizvode (HRN EN ISO/IEC 17065) i za inspekcijska tijela (HRN EN ISO/IEC 17020). Ima status ISO 31000 Risk manager, PECB, od 2015.g.
Dr. sc. Antun Benčić
Član Hrvatskog društva za kvalitetu, Hrvatskog mjeriteljskog društvo i KOREMA. Kao savjetnik sudjeluje u pripremi i implementaciji sustava kvalitete HRN EN ISO 9001, HRN EN ISO/IEC 17025, HRN EN ISO/IEC 17020). Primjenjuje upravljanje rizicima u tijelima za ocjenjivanje sukladnosti. Držao nastavu na seminarima za različite sustave kvalitete. Kao vanjski suradnik menadžer je kvalitete u laboratoriju akreditiranom prema gore navedenim normama.
Radio kao izvanredni profesor na VVTŠ do 1988. g., kao pomoćnik Ministra obrane, kao načelnik Odjela mjeriteljstva u DZNM i DZM. Objavio oko 50 stručnih i znanstvenih radova.
Janko Peranić, dipl. ing.
Diplomirani inženjer strojarstva. Radio u nacionalnom umjernom laboratoriju za masu, nakon kojeg je prešao u Vage d.o.o. u kojima je i sada zaposlen kao voditelj laboratorija akreditiranog prema normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane HAA za umjeravanje mjerila mase. U Laboratoriju Vage d.o.o. uveo je sustav kvalitete prema normi HRN EN ISO/IEC 17020:2012 i primjenjuje FMEA metodu upravljanje rizicima. Laboratorij je akreditiran kao inspekcijsko tijelo. Pored toga menadžer je kvalitete EOQ, te voditelj kvalitete prema normi HRN EN ISO 9001 u poduzeću Vage d.o.o., kao i predstavnik poduzeća prema ovlaštenom tijelu MIRS (br 1376) za sustav kvalitete proizvodnje prema direktivi za neautomatske vage 2009/23/EC. Rukovoditelj kvalitete u poduzeću Vage BH, ovlaštenom od Instituta za mjeriteljstvo BH za prvu, redovnu i izvanrednu ovjeru mjerila mase i akreditiranog od strane BATA.. Član je radne grupe za mjerila mase DZM-a, član je radne skupine Međulaboratorijske usporedbe pri HAA, stručni ocjenitelj HAA.
Prijava na seminar (28.11.2019.)
Download Letak (pdf)
« Natrag