UPRAVLJANJE DOKUMENTACIJOM
SVRHA SEMINARA
Usprkos napretku tehnike i tehnologije, ili upravo zbog njega, broj dokumenata i zapisa koje laboratoriji i druga tijela za ocjenu sukladnosti moraju voditi je sve veći. Osim zahtjeva za upravljanje doku-mentacijom iz norme ISO/IEC 17025 te normi za certifikacijska i inspekcijska tijela, tu su i zahtjevi iz zakona i propisa, strukovnih komora, zaštite na radu i drugih sustava u kojima laboratorij djeluje (ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001 itd.).
Niti jedna organizacija pa tako ni laboratorij ne može poslovati bez odgovarajuće dokumentacije, a u postupku akreditacije prvi korak je upravo dostaviti dokumentaciju.
Ovaj seminar daje pregled zahtjeva iz norme ISO 9001, norme ISO/IEC 17025:2017 kao i drugih normi za kompetentnost tijela za ocjenu sukladnosti, prikaz konkretnih rješenja svakog tog zahtjeva, veze prema drugim sustavima, kako auditirati ovaj element norme, koji su izazovi vođenja dokumentacije u elektroničkom obliku, iskustva iz ocjeniteljske prakse kao i priliku za slobodnu razmjenu iskustava polaznika i predavača.
IZ PROGRAMA
· Osnovni zahtjevi za dokumentaciju, obavezne procedure i zapisi prema ISO/IEC 17025, ISO/IEC 17020 i ISO/IEC 17065 te ISO 9001
· Piramida dokumentacije, dokumenti unu-tarnjeg i dokumenti vanjskog porijekla, zapisi
· Kako mora izgledati priručnik kvalitete, što staviti u politiku kvalitete, jesu li to i dalje obavezni dokumenti
· Iskustva u vođenju dokumentacije u elektroničkom obliku
· Kako postaviti zahtjeve prema informa-tičarima kod prelaska na elektroničko vođenje dokumentacije
· Zahtjevi koje postavlja HAA, iskustva iz ocje-niteljske prakse
KOME JE SEMINAR NAMIJENJEN
· voditeljima laboratorija; voditeljima kvalitete
· auditorima i ocjeniteljima
· osobama zaposlenima u laboratorijima, ali i certifikacijskim i inspekcijskim tijelima
· osobama koje rade u tvrtkama s certificiranim sustavom kvalitete
· svima koji se zanimaju za ovu temu
PREDAVAČI
Olga Štajdohar – Pađen
Dugi niz godina radila je u laboratoriju Instituta za elektroprivredu i energetiku, prvom akreditiranom laboratoriju u Hrvatskoj od strane HAA. Od samih početaka je vodila pripremu laboratorija za akreditaciju i kasnije unaprjeđivanje i nadogradnju sustava te proširenje opsega akreditacije. Vodeći je auditor za normu ISO 9001 i autor brojnih članaka iz područja upravljanja kvalitetom. Sudjeluje u radu TO Z2 Ocjenjivanje sukladnosti i akreditacija pri HZN koji je zadužen za normu ISO/IEC 17025. te TO 574 Sustavi upravljanja: kvalitetom, rizicima, vrijednostima i inovacijama. Autorica je tri stručne knjige „Plivati s ISO-om i ostati živ - Što je kvaliteta i kako njome upravljati u poslovnom i privatnom životu“, „Plivati poslovnim vodama i ostati živ – Priručnik za poduzetnike, menadžere i one koji se tako osjećaju“ te „Plivati laboratorijem i ostati živ - – Postati i ostati akreditirani laboratorij, ili ipak bolje ne“
Marija Trkmić
Voditeljica je Centralno kemijsko -tehnološkog laboratorija (CKTL) HEP-Proizvodnje d.o.o. koji je akreditiran od 2011. godine. U postupku pripreme laboratorija za prvu akreditaciju radila je na poslovima Voditelja kvalitete laboratorija. Prijelaz na akreditaciju prema novoj normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017 uspješno je proveden za cijeli opseg akreditacija (ispitivanje loživog ulja, ugljena, koksa i čvrstog biogoriva). Stručni je ocjenitelj ispitnih laboratorija za područja goriva pri Hrvatskoj i Slovenskoj akreditacijskoj agenciji.
Iva Sabljak
Sveučilišna specijalistica kvalitete i sigurnosti hrane. Savjetnica direktora za laboratorij i Voditeljica kvalitete u laboratoriju Eurofins Croatiakontrola d.o.o. koji je certificiran prema normi ISO 9001, GMP+ B10, GMP+ B11 i akreditiran prema HRN EN ISO/IEC 17025. Interni auditor za norme ISO 9001 i HRN EN ISO/IEC 17025. Sudjelovala u pripremi laboratorija za akreditaciju iz područja uzorkovanja i ispitivanja hrane i hrane za životinje.
Prijava na seminar (29.09.2022)
Download Letak (pdf)
« Natrag